Reinkarnace chudých poslanců

28. července 2011 v 14:07 | Občan |  Domácí

Sci-fi jsem v mládí četl poměrně často. V současné době už je to horší. Na druhou stranu o vyrovnání mého dluhu k této literatuře se prakticky denně stará tisk s informacemi o rozhodnutích nebo návrzích vlády.
Pavel Suchánek jakožto poslanec za ODS přišel se staronovým návrhem na úpravu platů poslanců. Jde prý o službu voličům. Jak jinak… Stávající stav, kdy základní plat poslance činí 84 900.- Kč hrubého prý zavdává příčinu k tomu, aby se činitelé nejrůznějšími způsoby pokoušeli o prokazování skutečných "vedlejších" výdajů ne až tak průhlednými způsoby. Takzvané "malé domů", o kterých se pak dočítáme přináší jisté výhody v podobě fiktivních výších nájmů kanceláří, plateb za "expertízy", dopravné, fakturace svým blízkým apod.
Navrhovaná částka 230 000.- Kč by snad měla pokrýt veškeré tyto výdaje bez nutnosti něco prokazovat a pátrat tak po skutečnosti. Věru filištínský nápad. Proč pracně dokazovat komu jsem a hlavně za co platil, když je tady druhá možnost jak si přilepšit a nebýt osočován z nekalých praktik.
Myslím, že schválením takového návrhu se dostaví přesně opačný efekt. Poslanec sice bude ušetřen výpadů šťouralů k jeho výdajům, ale na druhou stranu má také možnost konečně zvážit zda jsou jeho výdaje skutečně nutné v takové výši. Na tom by nebylo nic špatného.
Na jednu stranu je dobré přinutit veřejného činitele k ekonomickému myšlení a efektivnímu využívání státních peněz, ale v tomhle případě půjde spíše pouze o to ekonomičtější myšlení o nic víc. Možné ušetřené výdaje oproti současným neposílí státní kasu, ale zůstanou ležet pěkně v teploučku na účtu voleného zástupce lidu.
Ale nemůžeme naše poslance přece jen pořád lynčovat. Je třeba je také politovat. Vždyť oni přišli až o dvacet tisíc korun čistého "výdělku" v důsledků snížení platů a jízdné MHD zdarma. Pak se přece nemůžeme divit, že po určité době znovu oprášili tento staronový návrh.
Senátor Kubera se vyjádřil tím způsobem, že stejně "nadávají všichni" (myšleno poslanci a senátoři) tak proč bychom toho nevyužili.
Ano pánové a dámy využijte svých možností naplno. Pokud budete skutečně odvádět kvalitní, časově podloženou a patřičně účinnou práci tak Vám jistě náleží také adekvátní ohodnocení. Zatím však zůstaňte nohama na zemi.
Na závěr ještě ocituji radu předsedy ČSSD p.Sobotky - věru dobrá rada nad zlato. "Tento návrh na změnu platů není prioritou soc. demokracie. Doporučil bych našim poslancům, aby se intenzivně poradili s voliči". Jen se milí zlatí poraďte a velmi intenzivně. Jen pozor, aby jste jako poděkování za snahu o komunikaci neobdrželi pouze intenzivní snůšku vaječných produktů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama