Bulvár byl... je a bude.

29. dubna 2011 v 15:42 | Občan |  Společnost
Touha po jednoduše podané senzaci pro většinu jen tak nezmizí. Obří fotografie a silně zavádějící titulky hýbou světem. Nenáročná "četba" a informace bez hlubšího významu vládnou světu.


Dnešní periodika - a mám na mysli především "nejčtenější" deníky u nás - nám dávají možnost, jak se co nejrychleji zbavit pocitu sounáležitosti s děním v zemi kde žijeme. Informace typu; stalo se, stane se, řekl, řekla a v lepším případě může se stát, jsou jen strohou změtí faktických poznámek a informací o "veřejném" životě.
Někdo možná namítne, že od toho tisk je… aby informoval "pravdivě". Jak se to vezme. Pravdivě sice informuje, ale zavdává příčinu: Myslet si to co chtějí jiní. Proč donekonečna číst jen o tom co se stalo? Chybí tady vlastní názor, úvaha a polemika o problémech. Samozřejmě mnozí namítnou, že tyhle názory nepatří do deníku, vždyť ten přece jen "informuje". Ale právě proto! Vždyť informace nemusí být jen strohá interpretace událostí. Novinář by měl zjišťovat podrobnosti i ty zdánlivě nesouvisející s daným problémem. Podat jakýsi nezávislý přehled co a jak vedlo a povede k vyústění problému. Tak by čtenář nejen zjistil, že se něco stalo. Ale naopak, začal by pochybovat (v tom nejlepším slova smyslu). Proto je snad člověk člověkem, aby dokázal a hlavně měl možnost dokázat, že není jen polykačem palcových titulků, ale dokáže přimět svou mysl k úvaze nad problémem.
Novinář by měl být nezávislým zdrojem k probuzení lidského zájmu a vyburcování poklidného smyslu "vyjádřit se", který v současné době zatím jen čeká na podnět. Ne… nezavrhujme většinu jen proto, že nechce mít názor. Pravda, je to pohodlnější, nesmírně pohodlné. Jenže jak poté můžeme kritizovat veřejně, pokud my sami nemáme zájem se podílet… Na čem? No přece na věcech veřejných (nezaměňovat s politickou stranou). A v hlavní roli jakéhosi zprostředkovatele právě našich názorů a polemik by měl stát (nejenom) právě denní tisk. Zkusme alespoň na chvíli zapomenout na ten informační festival celebrit, mega fotografie, rozvody, nevěry, pomluvy a strohé články, a zamyslet se nad tím co se odehrává právě teď a hlavně se snažit neustále zvažovat okolnosti, které nás přiměly k tomu konečně vyjádřit názor. Pak se snad dočkáme většího zájmu a snahy něco řešit. Nejsem novinář a tohle je čistě můj subjektivní názor. Samotný název příspěvku vystihuje jasně podstatu článku. Opozice bývá vždy v menšině, ale neměla by se vzdávat i když vrchol je obehnán, doufejme jen naoko, neprůstřelnou zdí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Brita Brita | E-mail | Web | 30. dubna 2011 v 21:20 | Reagovat

Nemám ráda bulvár. Ne. Někdy z nedostatku jiného čtiva prolétnu očima pár pidičlánečků, ale jen proto, abych se ujistila, že i já jsem nad nimi :D
Chápu to, že se ti nelíbí strohost a neúplnost informací. Co se týče televizních novin, mám zato, že by měla být spíš dvouminutová reportáž o volbách a desetivteřinová "o papouškovi, který se naučil na vodních lyžích", než naopak (a naopak to vskutku v této chvíli bývá)
U čeho vyskakuji ke stropu jsou magazíny pro mladé dívky. Jejich obsah mi přijde snad ještě horší, než bulvár, protože jsou to vesměs poučky, jak používat a nakupovat malovátka. :-?
Chtělo by to něco, co bude dostatečně obsáhlé, přehledné a objektivní, aby to nevedlo k jedinému "správnému" názoru, což se lehko říká, ale špatně dělá a mně se stejně nepodaří změnit svět, když sedím za počítačem a komentuji... :D

2 Občan Občan | E-mail | Web | 1. května 2011 v 8:15 | Reagovat

[1]: Dík za komentář. Plně souhlasím. Párkrát jsem dceři koupil Bravo a dokonce i do něj nahlédl :-) Děs a hrůza. Samozřejmě že i já jsem v mládí hltal hudební časopisy (i když za nás pouze v němčině :-) "nešlo o Bravo" ale ty se týkaly opravdu muziky. Dneska tam je spousta rádoby "článků", které jsou spíše reklamou výrobců "šminek" a ty příběhy ze života? O těch raději pomlčím. Dal bych ruku do ohně za to, že jsou komplet smyšlené, hlavně aby byly čtivé. Holt reklama hýbe světem ale takhle zneužívat mládež... Tak a teď jsem se stal moralistou - to je hrůza :-)

3 Janinka Janinka | Web | 5. května 2011 v 13:21 | Reagovat

Já pořád tvrdím, že v médiích je jedinou pravdivou informací datum...:D

4 hotmail email hotmail email | E-mail | Web | 11. října 2018 v 11:42 | Reagovat

Thank you very much for publishing this kind of article.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama