Manipulace šitá na míru

1. února 2006 v 20:05 | Občan |  Společnost
Člověk je bezedná studna, ze které někteří dokáží vysát poslední kapku naděje. Tak tomu bylo je a bude. Dokud bude člověk myslící bytost nikdy jej neopustí alespoň minimum víry v naději a představu i když v některých případech jde o vyloženou manipulaci.

Dnes jsme narazil na zajímavý článek o jistě všem známé možnosti, jak rychle a "zaručeně" zbohatnout. Každý, kdo někdy scháněl nějakou obživu, se jistě setkal s možností nejrůznějších firem zaručeně "zvučných" jmen, jež nabízí tak závratné zisky až tomu člověk nechce věřit. A právě k těm, kteří začnou v hloubi duše pochybovat, jsou podobné nabídky směrovány. Důvěřivý jedinec lehce podlehne vidině snadného zisku a udělá první potřebný krok. "Proč to nezkusit"? ptá se sám sebe. Pokud podobnou "firmu kontaktuje telefonicky dostane "zaručenou" odpověď po které mu nezbývá než uvěřit, že ty pravé informace lze získat jedině při osobní schůzce. Proč firma nesdělí alespoň náznakem o co vlastně půjde? Spoléhá snad na to, že když už člověk obětuje svůj čas a dostaví se, tak přece jen líp podlehne její manipulaci? V článku na který odkazuji je dost pravdivě a v diskuzi pak s přispěním svědků docela jasně poukázáno o co v podobných případech jde. Online business, Herbalife a podobné rádoby obchodní aktivity nám tak otevírají možnost k zamyšlení. Stanu se také jednou z obětí? Nebo začnu uvažovat reálně? V žádném případě nekladu vinu na zklamané účastníky tohoto kolotoče. Jde především o to uvědomit si v pravou chvíli, že je čas zablokovat svůj přístupový kód k vlastní mysli a aktivovat Firewall bez vyjímky pro podobné softwary.
Sám jsem před pár lety čistě ze zvědavosti navštívil sezení firmy Herbalife. Můžu říct, že po strastiplných úvodech a představování "manekýnů", kteří dokázali "ze dne na den" přijít ke statisícům, jsem si připadal jako naprostý kretén. Vrcholem aktivace mého Firewallu bylo hromadné skandování a potlesk za přispění impulsivní hudby. Jen jsem zíral, jak pár lidí dokáže roztleskat celý sál a nechat dav skandovat oslavné chvalozpěvy. A výsledek se dostavil. Někteří skutečně měli problém s hardwerem a povolili vyjímku. Byli vtaženi do virtuální reality a čekala je strastiplná cesta na jejímž začátku samozřejmě museli zaplatit penězi. Takže se zase jen stali dalšími klienty. Nic víc nic míň. Nezbylo jim než oželet původní vklad anebo se vydat na cestu klamu a planých slibů.
Před každým se občas ze tmy vynoří jakási virtuální ruka s otevřenou dlaní, která spustí alespoň malou vlnku pochybností a otázku "co kdyby to byla pravda?" Je na každém z nás, zda klamu nabídne i svou dlaň a společně si pak jimi potřesou nebo se otočí zády a jen se usměje. Jelikož za víc než za to arogantí ušklíbnutí to věřte... vážně nestojí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bil bil | Web | 7. října 2006 v 17:55 | Reagovat

... vážně nestojí

2 Rakay Rakay | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 20:49 | Reagovat

Docela jsem o tom četl a souhlasím s tebou....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama