Hra s předem vytýčeným pravidlem

24. srpna 2005 v 11:20 |  Zahraniční
Nová venezuelská televize je hříčkou prezidentské ješitnosti. Je otázkou, zda vůbec najde diváka?

Spojeným státům byla Venezuelským prezidentem Chavézem vyhlášena kulturní válka. I když o významu slova kultura se dá těžko nepochybovat. Zhruba před měsícem zahájila zkušební vysílání nová televize "Telesur". Podle slov prezidenta má za úkol bojovat proti tyranii amerických kanálů typu CNN aj. Obyvatelé Jihu nového světa touží především po limuzínách, bohatství a hollywoodských filmech. Pokud dojde k tomu, že Chavéz vy(zne)užije vysílání k vlastním sáhodlouhým projevům, což se dá předpokládat lidé nevydrží a přepnou na jiný kanál. USA je mistrem ve vytváření snů a života v pohodlí domova. Nezřídka, ale tyhle iluze bývají jen zatrpklou křečí a pózou.
Fidel Castro už si brousí zuby na své výstupy v novém médiu. Je jak se zdá vítán. Alespoň prozatím. Na Kubě má sledovanost jistou. Proč? Pokud má projev běží současně na všech kanálech. Toť skutečná možnost volby! V Latinské Americe má však divák možnost volby. Castro tak má paradoxně šanci, sám sobě dokázat, že jej lid zase až tak "nemiluje". Bude zajímavé jestli se nový kanál odhodlá přinášet i kritické informace např. z rozpadající se staré Havany nebo kampaní proti odpůrcům režimu. Pro kubánce bude asi největší problém vůbec kanál díky častým výpadkům proudu vůbec naladit. Snad Telesur přinese i skutečný pohled, který obvykle "západní" novinář nevidí.
Americký evangelický kazatel Pat Robertson v pondělí vyzval americké agenty k odstranění levicového prezidenta Chavéze. Tady je nasnadě myšlenka: Jak může duchovní používat taková slova? Nabádat přímo k násilí. Jde o vyloženě "teroristické" prohlášení. Vláda USA se okamžitě distancovala od postoje televizního kazatele. A sám Chavéz po boku přítele Castra tvrdil, že ho absolutně nezajímá co říkají. I kdyby spojené státy nakrásně toužily po odstranění levičáckého vůdce Chavéze, určitě to nebudou vykřikovat do světa tak naivně jako pan kazatel. Už kvůli svým zájmům v oblasti byznysu. Caracas je pátým největším vývozcem ropy. Pro jižany je naděje, že s novým televizním kanálem získají větší přehled zřejmě mizivá. Ale člověk nikdy neví...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bůchví Bůchví | E-mail | Web | 24. srpna 2005 v 11:23 | Reagovat

Jo, člověk nikdy neví...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama